sobota, 18 kwietnia 2015

Stefan Banach

STEFAN BANACH


Urodził się 30 marca 1892 roku w Krakowie. Ukończył szkołę ludową i IV Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Krakowie. Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1910 r.rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po roku wyjechał do Lwowa, gdzie uczył się na Politechnice Lwowskiej. Powrócił do Krakowa po wybuchu I wojny światowej.

źródło: kielich.amu.edu.pl

Po wojnie Banach stał się członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Rozpoczął także współpracę ze H.Steinhausem. W roku 1919 napisali razem pracę „O zbieżności w przeciętnej szeregu Fouriera”. Rok później ukończył pracę, która zapewniła mu tytuł doktora pt.: „O operacjach na zbiorach abstrakcyjnych i ich zastosowaniach do równań całkowych”. Dwa lata później otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego. Został kierownikiem Katedry Matematyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W roku 1924 powstała kolejna praca pt.: „O rozkładzie zbiorów punktów na części odpowiednio przystające”.
W 1929r. Banach napisał również „Teorię operacyj”. Ta publikacja stała się jedną z najważniejszych w dziedzinie matematyki.
Banach był uczonym bardzo cenionym w świecie nauki. W 1939r. otrzymał Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności i został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Od września 1939 do roku 1941 sprawował funkcję dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego na Ukraińskim Państwowym Uniwersytecie. Od roku 1939 brał udział w sympozjach i spotkaniach z rosyjskimi uczonymi w Moskwie.
Gdy w roku 1941 do Lwowa weszły wojska niemieckie, Banach stracił swoją posadę na uniwersytecie. Powrócił tam po wkroczeniu do Lwowa wojsk sowieckich.
Matematyk zmarł 31 sierpnia 1945 roku we Lwowie na raka płuc.
Osiągnięcia:

Prace Banacha dotyczyły szeregów Fouriera,  funkcji i szeregów ortogonalnych, równań Maxwella, funkcji pochodnych, funkcji mierzalnych, teorii miary. Ugruntował ostatecznie podstawy niesłychanie ważnej w nowoczesnych zastosowaniach matematyki analizy funkcjonalnej. Podał jej fundamentalne twierdzenia i wprowadził jej terminologię.
na podstawie: wypracowania24.pl. wikipedia,org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz